Na wiosnę: o życiu odpowiedzialnym

autor: Urszula Lipner

Tekst został napisany dla TylkoNaturalnie

Dowcip w roli motta:
„Panie Boże tak mi źle, taki jestem biedny!
Inni wygrywają miliony na loterii, tylko ja taki biedny – zawodzi sfrustrowany Kuba.
Daj mi szansę Kuba – odpowiada Bóg – kup los.”

Zanosi się na wiosnę. Długa zima za nami. Szykuje się jednak dobra zmiana na lepsze. Wkrótce cieplejsze dni, zapach odmarzniętej ziemi, zielona trawa.

A jak jest u Ciebie? Co w Twoim życiu? Może w nim głęboka zima. Może przedwiośnie. A może już dawno wiosna. Może nie czekałeś aż coś dla Ciebie przyjdzie lub nastanie, ale wziąłeś sprawy w swoje ręce? Może u Ciebie lato już w pełni?

Jeśli jednak stoisz w oknie sfrustrowany i codziennie ze złością oskarżasz cały świat o śnieg, mróz, wiatr, o to ciepło, które dla Ciebie nie nadeszło, to chcę Ci dziś powiedzieć, że na zmianę w swoim życiu nie musisz czekać jak na spóźniającą się wiosnę. Zmiana w Twoim życiu, inaczej niż koleje przyrody, zależy od Ciebie. To duża odpowiedzialność, prawda?spacer size=”30″]

Co to znaczy żyć biernie?

Być biernym w życiu to nie tylko „nic nie robić”. Leżeć całe dnie na kanapie lub oglądać telewizję.  Być biernym  to znaczy przyjąć założenie, że większość rzeczy jaka wydarza się dla człowieka jest wynikiem fatum, pecha, kolei losu, szczęśliwych/nieszczęśliwych wypadków, złych ludzi wokół, „bo tak już jest”, „bo zawsze jest źle i z pewnością nic się nie zmieni”.

Jest to i niebezpieczna postawa i … wygodna. Niebezpieczna, bo życie człowieka, który takie założenie przyjmuje, staje się faktycznie życiem poddanym „biegowi losu”. Osoba przeświadczona o braku wpływu na rzeczywistość jest niesiona na fali zdarzeń, które nie tyle wydarzają się dla niej, co raczej nie wydarzają. Bo jeśli uznać za prawdziwe przekonanie „tak już jest i inaczej nie będzie” to podejmowanie wysiłku wprowadzania zmian może stać się jedynie pozbawioną sensu syzyfową pracą.

Postawa bierności jest jednocześnie bardzo wygodna. Osoba przekonana o tym, że to los decyduje o kształcie jej egzystencji nie musi dokonywać wysiłku zapisania się do szkoły policealnej, na dodatkowy kurs, bo przecież to, że ma złą pracę to taki pech, taki rynek, tak trafia. Nie musi dokonywać wysiłku pracy nad sobą, bo przecież i tak popełni te same błędy co jej rodzice i tak jest  uwikłana  w swoją przeszłość i nie ma żadnej możliwości jej zmiany. Może śmiało mówić, np: „mam takiego pecha do mężczyzn”, bądź przyjąć postawę ofiary: „za jakie grzechy trafiam na takich okropnych facetów” zamiast zapytać siebie „co takiego robię ja, jakim nieświadomym dla siebie kluczem się kieruję, czego ja nie zauważam w spotykanych mężczyznach, że stale wybieram takich, którzy mnie krzywdzą, porzucają, wykorzystują?”

Konsekwencją przyjęcia postawy bierności w warstwie emocji  są złość (nieraz wściekłość, np. na zły los), poczucie niesprawiedliwości (bo innym los sprzyja, mają łatwiej), bezsilność (bo przecież nic nie da się zrobić), poczucie pokrzywdzenia (jestem taki biedny, takie rzeczy właśnie mnie się przytrafiają/nie przytrafiają)

To prawda, że istnieją takie zdarzenia, na które my ludzie nie mamy wpływu (albo mamy go w niewielkim wymiarze): śmierć bliskiej osoby, nieuleczalna choroba, kataklizmy żywiołowe, wypadek komunikacyjny. Każdy z nas ma jednak olbrzymi obszar swojego życia, o którym może decydować, na który ma realny wpływ. Ponadto nawet w tych najbardziej niezależnych od nas zdarzeniach, możemy pozostać bierni lub stać się odpowiedzialni.

Żyć odpowiedzialnie – co to znaczy?

Żyć odpowiedzialnie a raczej brać odpowiedzialność za swoje życie to znaczy tyle, co uznać, że kształt naszej egzystencji jest zależny od nas samych, jest kwestią wyborów: wykonywany zawód, znajomi, miejsce zamieszkania, relacje z teściową, wychowanie dzieci, wybór życiowego partnera.

To o wiele trudniejsza droga. Wymaga działania, podejmowania ryzyka poniesienia porażki, pracy nad sobą, podejmowania wysiłku wprowadzania zmian. To droga pełna wyzwań. Bierność jest łatwiejsza.

Wobec tych zdarzeń, których zmienić nie można postawa odpowiedzialności polega na nauczeniu się życia w nowych, innych, na ogół trudnych warunkach, przyjęciu ich, dokonaniu wysiłku ich akceptacji, ale jednocześnie szukania konstruktywnych sposobów radzenia sobie z nimi. Niemal zawsze można coś zrobić,żeby uczynić swoje życie lepszym. Jeśli nie na zewnątrz to wewnątrz siebie…

A co to znaczy w praktyce?

Żyć odpowiedzialnie, to znaczy

nie złorzeczyć na teściową, ale nauczyć się strategii zachowań w tej być może niełatwej relacji,

to znaczy nie oskarżać swojej fryzjerki, że „partaczy sprawę” ale  dokładnie opowiedzieć jej o swoich „potrzebach stylistycznych”, prosić o poprawkę lub… zmienić fryzjera,

to znaczy nie narzekać na swoje nieposłuszne dzieci, ale zrewidować swój styl wychowawczy, przeczytać książkę, aktywnie szukać rozwiązań,

to znaczy nie uskarżać się  na męża wobec koleżanek, ale otwarcie i nieagresywnie  zacząć nazywać problemy istniejące w domu i rozpocząć pracę nad nimi; jeśli potrzeba – poszukać specjalistycznej pomocy,

to znaczy nie być permanentnie i nieodwołalnie załamanym swoją niewiedzą, ukrywać się i wstydzić z powodu  braków w wykształceniu, ale podjąć kroki ku zmianie tej sytuacji – zapisać się na kurs, do szkoły policealnej, na studia.

Wybór jest Twój

Masz do wyboru dwie drogi: możesz przyjąć postawę bierności wobec tego, co dzieje się w Twoim świecie. Złorzeczyć na los, godzić się z tym, co  Ci nie odpowiada, co nie Twoje, trwać w swoim niespełnieniu zawodowym, uczuciowym i wszelkim. Masz do tego prawo. To Twój wybór.

Jeśli jednak chcesz być w pełni szczęśliwy, jesteś skazany na drogę odpowiedzialności. Bierność nie daje spełnienia. Bierność jest źródłem frustracji, bezradności, złości. Bierność redukuje człowieka do przedmiotu a nie podmiotu własnego życia.  Bierność odbiera godność.

Jedno jest pewne: wiosna nie przyjdzie do Ciebie sama. To i trudne (być może wywołujące złość) zmierzyć się z tą świadomością i… uwalniające, nieprawdaż?

Za oknem wiosna. A co  u Ciebie?

Tekst jest wyłączną własnością autora. Jakiekolwiek wykorzystanie całości bądź fragmentu tekstu możliwe tylko po uzyskaniu pisemnej zgody autora artykułu.

Komentowanie jest wyłączone.