Pracownia terapii i rozwoju HUMATERA ma zaszczyt zaprosić mamy i córki na Babskie Spotkanie. Jego głównym celem jest pogłębianie wzajemnej więzi pomiędzy mamami i córkami, poprzez:
-
wspólną rozmowę, w warunkach pozbawionych pośpiechu i presji codziennych obowiązków,
-
zaangażowanie mamy i córki we „wspólne przedsięwzięcie”.
INFORMACJE ORGNIZACYJNE najbliższego Babskiego Spotkania:
Gdzie: poddasze Zielonej Restauracji, ul. Daleka 3e, Grodzisk Mazowiecki
Kiedy: 19 maja (czwartek), godz. 18.00-20.00
Za ile: 22 zł od pary (mama+córka); 33 zł w przypadku, gdy mama przychodzi z 2 córkami, itd.
W ramach opłaty mama i córka otrzymają:
- materiały do pracy w parze,
- 2 napoje (do wyboru: kawa, herbata, sok),
- małe co-nieco (2 porcje ciasta lub deseru; UWAGA – możliwość przygotowania deseru dietetycznego po wcześniejszym zgłoszeniu zapotrzebowania).
Charakter: „Eleganckie lecz nieoficjalne spotkanie przy świecach”.
Dress code: stroje miłe oku (takie, żeby mama i córka mogły cieszyć się tym, że obie ładnie wyglądają, ale nie na tyle wymyślne, żeby przesłoniły cel spotkania 🙂 )
Informacje/Zapisy: biuro@humatera.pl
Ilość miejsc jest ograniczona, ze względu na wielkość lokalu.
Przed zapisem zachęcamy do zapoznania się z tekstem „Idea”, który jest zamieszczony poniżej.
Zapraszamy!
Ula (mama) i Weronika (córka)
IDEA BABSKICH SPOTKAŃ
Dlaczego spotkania mam i córek?
Dziecko potrzebuje obojga rodziców. Wychowawczego zaangażowania mamy i taty. Jednocześnie każdy chłopiec w szczególny sposób potrzebuje taty a dziewczynka mamy. Głęboka, bezpieczna, pełna akceptacji więź z rodzicem tej samej płci to bezcenny skarb, przynoszący zyski przez całe życie. To doskonała szkoła umiejętności tworzenia dobrych więzi w przyszłości. To najlepsze działanie na rzecz profilaktyki zaburzeń lękowych.
Dodatkowo każda mama dla swojej córki (tata pełni analogiczne funkcje wobec syna) jest szczególnym wzorem kobiecości. Niezależnie – świadomie i w sposób zaplanowany czy też zupełnie bez świadomości – mama zawsze jest nauczycielką wszystkiego tego, co wiąże się z byciem kobietą. Córka obserwując mamę – to w jaki sposób realizuje zadania wynikające z płci, w jaki sposób traktuje siebie jako kobietę – buduje wzór kobiecości w swojej głowie, który następnie realizuje we własnym życiu.
Świadomi wagi, jaką dla rozwoju dziewczynki ma bezpieczna, głęboka więź z mamą a jednocześnie widząc potrzebę wychowywania naszych dzieci w kulturze dialogu, chcemy stworzyć miejsce i okoliczności sprzyjające celebrowaniu bliskich rozmów. Chcemy również, żeby nasza inicjatywa inspirowała rodziców do wprowadzania w codziennym życiu choćby drobnych zmian w obszarze kontaktu z dzieckiem.
Jesteśmy przekonani, że stworzenie bezpiecznej więzi między rodzicami a dziećmi wymaga zaangażowania i wysiłku. Wierzymy, że wychowanie pełnego człowieka (dojrzałego intelektualnie, osobowościowo i moralnie) realizuje się nie tyle przez troskę o jego byt, żywienie, zaopatrywanie w przedmioty, wszelkiego rodzaju wsparcie organizacyjne, ale przede wszystkim poprzez psychologiczną obecność rodziców wobec dzieci. Osobowy kontakt – każdego dnia.
Formuła, czyli jak będzie przebiegało spotkanie?
Spotkania na ogół nie będą moderowane (lub będą moderowane w niewielkim zakresie).
Chcemy, żeby to był czas poświęcony głównie rozmowie mamy i córki i żeby to one same go tworzyły/zarządzały/wzięły za niego odpowiedzialność.
Planujemy jednocześnie przygotować drobny „inspirator rozmów” – zestaw tematów, do których podjęcia będą zachęcane uczestniczki. Mamy i córki będą same decydowały czy z niego korzystać, czy pokierować rozmową na swój własny sposób.
Do „inspiratora” chcemy dołączać drobne wskazówki dotyczące, np: dobrych praktyk dialogu, dobrych praktyk służących budowaniu więzi, itp.
Osobom, które zdecydują się na udział w przedsięwzięciu roześlemy również niewielki zestaw pomysłów dotyczących tego, w jaki sposób pokierować przygotowaniami do spotkań. Jesteśmy przekonani, że już samo oczekiwanie na „wydarzenie wspólnego wyjścia” może stać się doskonałą okazją do budowania więzi między mamą a córką.
Babskie Spotkania to inicjatywa, która dopiero się rodzi. Dlatego nie wykluczamy przeróżnych modyfikacji i wariacji kolejnych spotkań (planujemy, aby rocznie odbywały się 3-4 spotkania). Chcielibyśmy, żeby poza stałym fundamentem przestrzeni do bliskiej rozmowy, każde Babskie Spotkanie miało nieco inny charakter i klimat.
Kto jest zaproszony?
Zapraszamy wszystkie mamy i córki, które chcą aktywnie działać na rzecz budowania więzi. Nie określamy ram wiekowych. Sądzimy jednak, że z uwagi na charakter (rozmowa; na ogół przy stole) największe zyski ze spotkań mogą mieć te „zespoły”, w których córka ma ukończone przynajmniej 3 lata.
Zachęcamy mamy i córki do organizowania swoich prywatnych Babskich Spotkań
Babskie Spotkanie może wydarzyć się kiedy tylko zechcesz i gdzie zechcesz. Ty i Twoja córka możecie organizować swoje prywatne wyjścia, stworzyć swój własny rytuał niezależnie od naszej oferty.
Jesteśmy przekonani, że każdy Twój wysiłek na rzecz budowania więzi z dzieckiem przyniesie niepoliczalne korzyści.
Wychowanie chłopców to wielkie zadanie
Jesteśmy przekonani, że zaangażowanie ojców w wychowanie synów to sprawa równie wielkiej wagi co zaangażowanie mam w wychowanie córek. W dzisiejszych czasach to wręcz społeczny problem. Nie dysponujemy jednak męską kadrą specjalistów gotowych na inwestycję czasu w inicjatywę non-profit. W związku z tym nie jesteśmy w stanie przedstawić oferty „Męskich Spotkań”.
Ufamy jednocześnie, że Babskie Spotkania okażą się inspirujące dla małych i dużych mężczyzn i zachęcą ich do realizowania własnych inicjatyw.
Jeśli jesteś mamą chłopca – z całą pewnością potrzebuje on Twojej psychologicznej obecności. Rozmów, czasu, który będzie spędzał tylko z Tobą, w kontakcie emocjonalnym. Czuj się zainspirowana do organizowania waszych prywatnych spotkań „mamy i synka”.
Babskie Spotkania są inicjatywą non-profit
Wszelkie środki pieniężne zainwestowane przez mamy i córki „wracają do nich” pod postacią: materiałów wykorzystywanych podczas spotkań, poczęstunku w restauracji, możliwości korzystania z wynajętej sali, itp.
Inicjatywa Babskich Spotkań nie jest finansowana dodatkowo przez żadną instytucję.
Wierzymy, że zaangażowanie w budowanie kultury dialogu oraz inspirowanie mam do tworzenia więzi ze swoimi córkami to inwestycja, która zaowocuje bezcennymi zyskami.